سبد خرید 0

وبلاگ

گزارش گیری بین دو تاریخ در اکسل و جمع بین دو بازه

الان که داری این مطلب رو میخونی حتما شما هم جزو اون دسته از افرادی هستی کلی اطلاعات داخل اکسل ثبت کردی حالا میخوای از میان کلی اطلاعاتی که ثبت کردی، فقط تو بازه خاصی گزارش بگیری.مثلا میخوای بدونی از تاریخ X تا تاریخ Y چه میزان فروش داشتی یا چه عملیاتی در این بازه ثبت کردی.خب ما تو این پست قراره نحوه گزارش گیری بین دو تاریخ در اکسل و نحوه جمع بین دو تاریخ یا محدوده را یاد بگیریم.

اهداف این آموزش:

  1. نحوه گزارش گیری بین دو تاریخ در اکسل
  2. نحوه جمع اعداد بین دو تاریخ با تابع Sumifs
  3. نحوه جمع اعداد بین دو تاریخ با تابع Subtotal
جدول اطلاعات فروش در تاریخ های مختلف
شکل شماره 1 – جدول اطلاعات فروش در تاریخ های مختلف

استفاده از ابزار Filter برای گزارش گیری بین دو تاریخ

کاری که ما می خواهیم در بحث گزارش گیری بین دو تاریخ انجام بدیم این هست فقط فروش های از تاریخ 1398/01/01 تا تاریخ 1398/10/30رو بدست بیاریم. برای اینکار ابتدا محدوده موردنظر (اینجا محدوده B2 تا D17) را انتخاب کرده سپس از تب Data گزینه Filter را بزنید تا همانند شکل شماره 1، مثلث های کوچکی به عنوان ستون ها اضافه شود.

استفاده از ابزار Custom Filter برای گزارش گیری
شکل شماره 2 – استفاده از ابزار Custom Filter برای گزارش گیری بین دو تاریخ

حالا مثل شکل شماره 2، روی مثلت کنار سرستون تاریخ کلیک کنید سپس روی گزینه Text Filters کلیک کرده و گزینه Custom Filter را انتخاب کنید تا پنجره Custom AutoFilter باز شود(شکل شماره3).ما اینجا می توانیم انواع گزارش را با اعمال دو شرط بگیریم.

تنظیمات مربوط به محدوده گزارش گیری بین دو تاریخ در اکسل

تعیین شرایط گزارش گیری در ابزار فیلتر
شکل شماره 3 – تعیین شرایط گزارش گیری در ابزار فیلتر
  • is greater than or equal to : داده های بزرگتر یا مساوی 1398/01/01
  • is less than or equal to : داده های کوچکتر یا مساوی 1398/10/30

درواقع ما در تنظیمات بالا تعیین می کنیم که فقط داده هایی را برای من نشان بده که تاریخشان بزرگتر و مساوی 1398/01/01 و(And) کوچکتر مساوی 1398/10/30 باشد.در آخر OK را بزنید تا فیلتر اعمال شود.

نحوه جمع مبلغ های بین دو تاریخ در اکسل با تابع Sumifs

خب ما تا اینجا تونستیم با ابزار فیلتر گزارش گیری بین دو تاریخ را انجام دهیم.حالا قصد داریم ببینیم چطور میشه جمع مبلغ های بین دو تاریخ 1398/01/11 تا 1398/03/11 را با تابع Sumifs بدست آورد.ابتدا تاریخ 1398/01/11 را در سلول F3 و تاریخ 1398/03/11 را در سلول F5 وارد کنید (مطابق شکل شماره 4).

جدول جمع بین دو تاریخ
شکل شماره 4 – جدول جمع اعداد بین دو تاریخ

حال در سلول F8 فرمول زیر را بنویسید:

SUMIFS(D3:D17,B3:B17,”>=”&F3,B3:B17,”<="&F5)=

نحوه جمع مبلغ های بین دو تاریخ در اکسل با تابع Subtotal

تابع Subtotal تابعی می باشد که به فیلتر شده محدوده حساس می باشد.یعنی اگر شما با این تابع بخواهید جمع، شمارش،مینیمم،ماکزیمم و… رو محاسبه کنید، اگر اون محدوده رو فیلتر کنید محاسبات فقط بر روی محدوده ای انجام می شود که در فیلتر قابل مشاهده می باشد.ابتدا شما تابع زیر را در سلول F8 بنویسید:

توضیح فرمول تابع SUBTOTAL:

تابع SUBTOTAL از 11 تابع پشتیبانی می کند که برخلاف سایر توابع بجای نوشتن اسم تابع، شماره تابع استفاده می شود.اگر به فرمول بالا دقت کنید در اولین آرگومان عدد 9 را نوشتیم که معرف تابع SUM می باشد.خب حالا عمل فیلتر را مثل همان روش اول که گفتیم اعمال کنید.خواهید دید که با هربار فیلتر کردن محدوده، فقط جمع مبلغ هایی محاسبه می شود که در فیلتر قابل مشاهده می باشد.

نکته:

اگر با ابزار Table آشنا باشید تمام این عملیات را براحتی با ابزار Table هم می توانید انجام دهید.


منبع:

support.office.com

support.office.com/total-the-data-in-an-excel-table

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید