وبلاگ

ایجاد تب در اکسل بصورت فارسی و شخصی سازی شده

طراحی تب در اکسل:

از نسخه 2007 به بعد آفیس و سایر نرم افزارها که یک انقلابی در طراحی رابط کاربری ابزارها از حالت کشویی یا آبشاری بصورت تب صورت گرفت، شاید در ابتدا کار کردن با آن برای ما کمی غریبه بود اما کار با ابزارها بسیار ساده تر شد.از جمله ویژگی های این طراحی، طراحی تب در اکسل بصورت کاملا اختصاصی با ابزارهای موردنیاز خودمان می باشد.درواقع شما می توانید در اکسل از میان ابزارهای موجود یک گلچینی از ابزارها را برای خودتان بچینید تا سرعت عملکرد خودتان را در دسترسی به ابزارها افزایش دهید.

نحوه دسترسی به تنظیمات تب در اکسل و ابزارها:

برای دسترسی به تنظیمات مربوط به تب ها از تب File گزینه Options را انتخاب کنید تا پنجره Excel Options باز شود.در پنجره باز شده گزینه Customize Ribbon را انتخاب کنید.

همانطور که در شکل شماره 1 می بینید شما از قسمت Customize the Ribbon می توانید با انتخاب نام گروه ابزارها از لیست Choose command form ابزارهای مورد نیاز خودتان را با دکمه های Add یا Remove به تب های پیشفرض خود اکسل در قسمت Customize the Ribbon اضافه یا حذف کنید.

پنجره تنظیمات اکسل برای ایجاد تب جدید
شکل شماره 1 – پنجره تنظیمات تب اکسل

نحوه اضافه کردن تب جدید به اکسل:

همانطور که در لیست سمت راست شکل شماره 1 می بینید، لیست تمام تب ها و گروه های زیرمجموعه خود اکسل قابل مشاهده می باشد.

ویرایش نام تب، گروه یا ابزار:

برای ویرایش نام یک تب یا گروه آن، براحتی با انتخاب تب یا گروه موردنظر دکمه Rename را بزنید تا پنجره ویرایش برای شما ظاهر شود.

غیرفعال کردن یک تب در اکسل:

برای غیرفعال کردن تب کافیست تیک پشت نام تب را بردارید.

ایجاد یک تب جدید:

برای ایجاد تب جدید کافیست دکمه New Tab را بزنید تا تب جدید ایجاد شود.دقت کنید زمانی که شما تب جدید را ایجاد می کنید همزمان یک گروه برای آن تب نیز ایجاد می شود.برای ویرایش نام تب و گروه آن مثل روش گفته شده در بالا عمل کنید.

ایجاد گروه جدید برای تب:

برای ایجاد یک گروه برای تب کافیست ابتدا تب موردنظر را انتخاب و دکمه New Group را بزنید تا گروه جدید برای آن تب ایجاد شود.بعد از ایجاد گروه می توانید نام آن را به روش های گفته شده تغییر دهید.بعد از اضافه کردن گروه می توانید از لیست سمت چپ ابزارهای موردنیاز خودتون رو به اون گروه اضافه کنید.همچنین شما برای ابزارها می توانید یک آیکن نیز درنظر بگیرید و نام آن را بصورت فارسی نیز بنویسید.

ایجاد تب و گروه جدید در اکسل
شکل شماره 2 – ایجاد تب جدید در اکسل

نحوه اضافه کردن ابزار جدید به گروه تب در اکسل:

ابتدا از قسمت Customize the Ribbon نام تب و گروه موردنظری که میخواهید ابزاری جدید بدان اضافه کنید را انتخاب کنید.حال از لیست سمت چپ یعنی Choose command form ابزار موردنظر را انتخاب و دکمه Add را بزنید تا به تب موردنظر شما اضافه شود.

تغییر الویت قرارگیری تب ها و گروه ها :

اگر می خواهید ترتیب چینش و قرارگیری تب و ابزارهای اکسل را تغییر دهید، در قسمت سمت راست پنجره Excel Options دو فلش رو به بالا و روبه پایین وجود دارد.شما با انتخاب تب یا گروه موردنظر و زدن یکی از این دو فلش ابزار یا تب هارو به سطح بالاتر یا پایین تر ببرید.

نتیجه نهایی طراحی اختصاصی تب در اکسل:

در شکل زیر برای نمونه ما با غیرفعال کردن تب های پیشفرض اکسل ، تب اختصاصی خودمان را بصورت کاملا فارسی پیاده سازی کردیم که از انتهای همین مطلب می توانید فایل آنرا دانلود کرده و به اکسل خودتان Import کنید.

طراحی اختصاصی تب در اکسل
شکل شماره 3 – نتیجه نهایی طراحی اختصاصی تب در اکسل

نحوه حذف کردن ابزار از تب اکسل:

این مرحله کاملا عکس مرحله قبل می باشد.یعنی برای حذف یک ابزار از تب کافیست آن ابزار را انتخاب و دکمه Remove را بزنید تا حذف شود.

نکته:

شما نمی توانید ابزارهای اصلی و پیشفرض خود اکسل را حذف کنید ولی می توانید گروه ابزارها را حذف کنید.

بازگردانی تنظیمات تب ها:

زمانی که شما تغییراتی در قسمت تب یا گروه ها ایجاد می کنید، اگر می خواهید تغییرات ایجاد شده به حالت اولیه خودشان برگردند می توانید از گزینه Reset استفاده کنید.

  • Reset only selected Ribbon tab: اگر می خواهید تغییرات یک ریبون خاص را بازگردانی کنید کافیست ابتدا آن ریبون را انتخاب کرده و این گزینه را انتخاب کنید.با این کار فقط تنظیمات ریبون انتخاب شده به حالت اولیه خودش بر می گردد.
  • Reset all customization: با انتخاب این گزینه تمام تغییرات ایجاد شده در قسمت تب یا ریبون اکسل کامل به حالت پیشفرض خودش برمی گردد.

نحوه Import/Export کردن تب شخصی سازی شده:

مورد بسیار جالبی که در طراحی تب در اکسل وجود دارد، امکان Import و Export کردن تب اختصاصی می باشد.یعنی شما براحتی می توانید یک تب یا ریبونی را بصورت کامل شخصی سازی کنید و برای دوستان یا همکاران خودتان ارسال کنید تا آنها نیز از این تب شخصی سازی شده شما استفاده کنند.

  • Export all customization: با زدن این گزینه براحتی می توانید از تب شخصی سازی شده خودتان خروجی بگیرید و آن را برای استفاده های بعدی نگهدارید یا برای سایر افراد ارسال کنید.
  • Import customization file: با انتخاب این گزینه می توانید فایل مربوط به تب اختصاصی شده را به اکسل وارد کنید تا بصورت کاملا اتوماتیک تب ها شخصی سازی شود.

دانلود فایل تب اختصاصی طراحی شده در این مطلب:

فایل را بعد از دانلود ابتدا با نرم افزار Zip از حالت فشرده خارج کنید.


منبع:

support.office.com

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید