سبد خرید 0

وبلاگ

فرم نظرسنجی در اکسل با دکمه های رادیویی

ساخت فرم نظرسنجی در اکسل:

فرم نظرسنجی در همه ی کسب و کارها کاربردی اساسی و نقشی کلیدی برای ارزیابی عملکرد و سطح کیفیت خدمات شما از دید مشتریان و میزان رضایت آنها از شما دارد.پس برای هر کسب و کاری تقریبا داشتن فرم نظرسنجی یک امری ضروری برای مدیران جهت آنالیز رفتار متقابل مشتریان و کارمندان شماست.یکی از معمولترین روش های نظرسنجی، استفاده از فرم های نظرسنجی بصورت پرسش و پاسخ گزینه ای می باشد.سعی کنید تا حد امکان پروسه پرسش و پاسخ کوتاه، شفاف و بدور از هرگونه پیچیدگی باشد.لذا در این مطلب قصد داریم تا نحوه طراحی یک فرم نظرسنجی در اکسل را با دکمه های رادیویی Option Button آموزش دهیم. همچنین شما با الگو برداری از این آموزش می توانید یک پرسش نامه تحت اکسل برای خودتان طراحی کنید.

قبل از شروع آموزش لازم است که ابتدا تب Developer را در اکسل فعال کنید.اگر با فعال کردن این تب آشنا نیستید حتما مطلب ماکرو در اکسل و نکات ضبط ماکرو در اکسل را مطالعه کنید.

برای مثال شکل زیر(شکل شماره 1) را درنظر بگیرید:

فرم اولیه ثبت نظرسنجی در اکسل
شکل شماره 1 – فرم اولیه نظرسنجی در اکسل

در فرم های پرسش و پاسخ مثل فرم نظرسنجی در اکسل یا پرسش نامه مخاطب در هر پرسش باید بتواند تنها یکی از گزینه های ارائه داده شده را انتخاب کند و گزینه های دیگر مربوط به آن پرسش همزمان قابل انتخاب نباشد.در بین دکمه های Controls در تب Developer، دکمه ی Option Button این خاصیت را دارد.اما نکته ای که در مورد این دکمه رادیویی وجود دارد این است که گزینه های مربوط به یک پرسش باید در یک گروه قرار بگیرند.لذا لازم است قبل ایجاد Option Button در اکسل، ابتدا گروه های آنها ایجاد شود.برای گروه بندی دکمه ها می توان از Group Box ها استفاده کرد.

حتما بخوانید:   ابزار Text to Columns در اکسل برای جداسازی متن داخل سلول

نحوه ایجاد گروه بندی:

ابتدا از مسیر زیر یک Group Box ایجاد کنید:

Group Box ها همانند یک کادر گروه بندی هستند که هر چیزی داخل این کادر قرار بگیرد جزو یک گروه حساب می کند.اکنون از مسیر زیر Option Button های لازم رو داخل کادر گروه بندی می سازیم که داخل هر کادر به تعداد گزینه ها دکمه ایجاد میکنیم , نام دلخواه برای نوع نظرسنجی برای دکمه ها می نویسیم.

ایجاد دکمه های رادیویی Option Button در فرم نظرسنجی
شکل شماره 2 – ایجاد دکمه های رادیویی Option Button در فرم نظرسنجی

همانند شکل شماره 2 به تعداد دلخواه گزینه های پرسش و پاسخ ایجاد کنید.

لینک نتیجه خروجی Option Button به یک سلول :

بعد از ایجاد پرسش ها نوبت لینک نتیجه خروجی Option Button به یک سلول می باشد.توجه داشته باشید که در هر گروه فقط یکی از Option Button را به سلول لینک کنید کافیست.زیرا هرچند دکمه که در اون گروه باشند بصورت اتوماتیک به اون سلول لینک میشوند.

حتما بخوانید:   دیتابیس در اکسل و مهمترین نکات طراحی پایگاه داده

برای اینکار کافیست تا روی یکی از Option Button های مربوط به یک گروه کلیک راست کرده و گزینه Format Control را انتخاب کنید.سپس از تب Control در قسمت Cell Link ، آدرس سلول برای نمایش اینکه کدام گزینه انتخاب شده است را وارد کنید.در این مثال ما اینگونه آدرس دهی کردیم:

 • کیفیت آموزش = F12
 • کیفیت ضبط صدا = E2
 • نحوه بیان مدرس = D2
 • ارزش محتوایی = C12
لینک نتیجه خروجی Option Button به یک سلول در فرم نظرسنجی
شکل شماره 3 – لینک نتیجه خروجی Option Button به یک سلول

نکته:

دقت داشته باشید در هرگروه اولین Option Button که ایجاد می شود خروجی 1، دومین Option Button که ایجاد می شود خروجی 2 و… تولید می کند.پس دکمه های مربوط به سطح کیفیت باید به ترتیب از سطح “ضعیف” تا “عالی” ایجاد شود.با این کار مقدار ضعیف=1، متوسط=2 ، خوب=3 و عالی=4 خواهد بود.

ذخیره فرم نظرسنجی در اکسل:

مهمترین کاری که پس از دریافت نظرسنجی باید انجام شود، ذخیره و بایگانی نتایج نظرات می باشد.زیرا بدون ذخیره کردن این اطلاعات تمام تلاش های ما تا اینجا تقریبا بی فایده است.

شیت Saved poll form برای ذخیره اطلاعات نظرسنجی
شکل شماره 4 – شیت Saved poll form برای ذخیره اطلاعات نظرسنجی

مقدمات ذخیره سازی فرم نظرسنجی در اکسل:

 1. نام شیتی که فرم نظرسنجی داخل آن قرار دارد را به poll form تغییر بدید و یک شیت جدید با نام Saved poll form برای ذخیره اطلاعات ایجاد کنید(مطابق شکل شماره4).
 2. از مسیر Developer > Insert > ActiveX Controls > CommandButton یک Command Button ایجاد کنید.سپس روی CommandButton کلیک راست نموده و گزینه View Code را بزنید تا وارد محیط کدنویسی بشوید.با وارد شدن به محیط کدنویسی دو خط کد وجود دارد.بین این دو خط کد، کدهای زیر را Paste کنید.
حتما بخوانید:   تابع IFS و کاربرد آن در فرمول نویسی چند شرطی

اکنون در تب Developer روی گزینه Design Mode کلیک کنید که حالت طراحی کدنویسی غیرغعال شود.اکنون با زدن دکمه ایجاد شده نظرسنجی ذخیره شده و فرم برای ثبت نظرسنجی جدید خالی می شود.

نکته مهم:

با ایجاد کدهای VBA در اکسل دیگر نمی توانید این فایل را بصورت معمولی ذخیره کنید.فایل باید با فرمت ماکرو ذخیره شود.اگر با این نوع ذخیره سازی آشنا نیستید مطلب مربوط به ماکرو در اکسل و نکات ضبط ماکرو در اکسل را حتما مطالعه کنید.
منبع:

support.office.com

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

12 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام خسته نباشید من برای تعیین میزان رضایت 17 سوال که از 7 نفر پرسیده شده در اکسل ،چطوری میتونم درصد رضایت رو مشخص کنم؟7 تا ستون و 17 تا سطر درضد رضایت رو چطوری محاسبه کنم ؟

  • سلام. وقت بخیر…

   اگر به شکل 3 و 4 دقت کنید، کافیه با تابع Countif میزان هرکدام از گزینه های رضایت را بشمارید.سپس با تابع Count تعداد کل نظرات ثبت شده را بشمارید.حال با تقسیم تعداد رضایت های هر گزینه بر تعداد کل نظرات، درصد رضایتمندی اون گزینه بدست میاد.

  • سلام. وقت بخیر…

   زمانی که Option Buttom رو از قسمت Form Controls استفاده کنید تنظیمات زیادی وجود ندارد.چون این آبجکت یک آبجکت ساده و تعاملی با شیت های اکسل می باشد.
   اما اگر از ActiveX Controls استفاده کنید به تنظیمات بیشتری دسترسی خواهید داشت و بستگی به نیاز شما دارد که از کدوم استفاده کنید.

   اگر منظور شمارو درست متوجه نشدم لطفا بیشتر توضیح دهید تا بتوانیم بهتر راهنمایی کنیم.

 • Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlNone, SkipBlanks:=False, Transpose:=False
  سلام ببخشید این خط رو ارور میده چکار کنم

  • سلام. وقت بخیر

   خود این خط که مشکلی نداره.مشکل یجای دیگه س.

   درکل فقط با این خط کد نمی توان مشکل رو پیدا کرد.

 • سلام ، وقتتون بخیر
  بنده تمام مراحل بالا را درست رفتم منتهی در پایان از قسمت کد نویسی خارج نمیشه و آخرین خط فرمول زرد رنگ نشون داده میشه ، میشه لطفا راهنمایی بفرمائید.

  • سلام. وقت بخیر.

   با دقت کدهارو یکبار دیگه بررسی کنید.چون ما باید کدهارو بررسی کنیم تا ببینیم مشکل کجاست.

   اگر به خط آخر خطا میگیره موقتا اون خط رو پاک و دوباره اجرا کنید.

 • Range(“A1000000”).End(xlUp).Offset(1, ).Select
  سلام ببخشید این سطر از کد رو میشه توضیح بدین؟که چه عملی انجام میده و باید متناسب با فایل خودم چی بزنم؟چون ارور میده .ممنون

  • سلام. وقت بخیر

   این کد آخرین ردیف خالی رو برای ثبت داده جدید پیدا می کنه.

   ما در جلسه 23 و 24 مربوط به دوره آموزش رایگان VBA اینمورد رو کامل آموزش دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید