وبلاگ

تبدیل عدد به حروف فارسی،انگلیسی و روسی در اکسل + ABH

معرفی افزونه ABH:

تبدیل عدد به حروف یکی از مهمترین سوالات و مشکلات کاربران اکسل می باشد.بخصوص کسانی که با صورت های مالی سروکار دارند.برای مثال یک فاکتور فروش،فیش حقوق پرسنل،مغایرت و… را آماده کرده اید و نیاز دارید که مبلغ بصورت حروفی هم نوشته شود.اکسل برای این کار کدی برای کاربران ایرانی ندارد.لذا می بایست از کدهای خارجی یا افزونه ها استفاده کنید.افزونه های مختلفی در سطح اینترنت وجود دارد که با کمی جست و جو می توانید دانلود کنید و به اکسل اضافه کنید.در این آموزش قصد داریم تا سه افزونه و تابع انگلیسی، روسی و فارسی به شما معرفی کنیم.

مباحثی که در این آموزش خواهیم آموخت:

 • فرمول عدد به حروف فارسی
 • فرمول عدد به حروف انگلیسی
 • فرمول عدد به حروف روسی
 • حذف قسمت اعشاری اعداد
 • نمایش واحد “تومان” یا “ریال” انتهای حروف فارسی

دانلود افزونه ABH:

اگر با نصب یا حذف افزونه‌ها آشنایی ندارید قبل از ادامه مطلب همه چیز درمورد افزونه‌ها را بخوانید.ابتدا بسته افزونه های ABH را از انتهای همین پست دانلود کنید و مطابق لینک آموزش قرار داده شده در بالا،افزونه هارو به اکسل اضافه کنید.بعد از اضافه شدن افزونه ABH به لیست توابع شما اضافه می شود که می توانید اعداد دلخواه خودتان را بصورت حروفی بنویسید.

تابع تبدیل عدد به حروف فارسی ABH:

(ABH(number=

number : در این آرگومان عددی که می بایست به حروف نوشته شود را وارد کنید یا می توانید به یک سلول ارجاع دهید.

نتیجهتابع
دو میلیون و پانصدهزار(abh(2,500,000=

اضافه کردن ریال یا تومان به آخر حروف در اکسل:

ممکن است بخواهید بعد از تبدیل عدد به حروف عبارت “ریال” انتهای نوشته اضافه شود.براحتی می توانید با ترکیب تابع چسباننده ی CONCATENATE یا رشته الحاقی & با تابع ABH هر عبارت دلخواهی را به انتهای متن خود اضافه کنید.مطابق شکل شماره 1 می توانید با فرمول فوق این کار را انجام دهید.

تبدیل عدد به حروف فارسی در اکسل با افزونه ABH و اضافه کردن ریال در اکسل
شکل شماره 1 – تبدیل عدد به حروف در اکسل با افزونه ABH

نکته: در فرمول شکل شماره 1 مقدار ” ” بخاطر ایجاد فاصله بین عبارت ریال با متن حروفی اعداد و عدم چسبیدن آنها به یکدیگر می باشد.

برای نوشتن تاریخ شمسی بصورت حروفی در اکسل هم می توانید انتهای آموزش مربوط به پست تاریخ شمسی مراجعه کنید.

حذف قسمت اعشاری عدد:

ممکن است اعداد شما دارای مقدار اعشاری هم باشد ولی شما نمیخواهید قسمت اعشاری نمایش داده شود.برای اینکار شما می توانید با یکی از توابع گرد کننده ابتدا اعداد خودتون رو گرد کنید تا قسمت اعشاری آن حذف شود.برای مثال در شکل زیر ما با استفاده از تابع TRUNC ابتدا قسمت اعشاری را حذف کرده و بعد به حروف فارسی تبدیل کردیم:

=CONCATENATE(AbH(TRUNC(A3,0))," ","ریال")
تابع حذف قسمت اعشاری عدد در اکسل
شکل شماره 2- حذف قسمت اعشاری اعداد

افزونه تبدیل عدد به حروف انگلیسی ENABH:

اگر قصد دارید اعداد شما بصورت حروف انگلیسی نوشته شوند بعد از افزودن افزونه ENABH به اکسل می توانید از تابع زیر برای تبدیل عدد به حروف انگلیسی استفاده کنید:

(ENABH(number,Unit=

number : عددی که میخواهید به حروف تبدیل شود.

Unit : متنی که میخواهید به انتهای نوشته اضافه شود.مثلا بنویسید Toman یا Rial .

فرمول عدد به حروف انگلیسی

=ENABH(A3,"toman")
تبدیل عدد به حروف انگلیسی
شکل شماره 3 – تبدیل عدد به حروف انگلیسی

نکته:

اگر نمی خواهید انتهای متن مقداری نوشته شود کافیست بجای toman یک space (خط فاصله) بزنید.

تابع تبدیل عدد به حروف روسی RUABH:

اگر شما هم جزء آن دسته از افراد خاص هستید که نیاز دارید تا اعداد جدولتان بصورت حروف روسی نوشته شود می توانید از افزونه روسی RUABH استفاده کنید.تابع این افزونه به شکل زیر می باشد:

=СуммаПрописью(A3)
تابع تبدیل عدد به حروف روسی
شکل شماره 4 – تابع تبدیل عدد به حروف روسی

نکته:

اگر این تابع در سیستم شما خطا داد و کار نکرد حتما از قسمت Region ، زبان Local سیستم خودتان را روی Russian قرار داده و سیستم را یکبار ری-استارت کنید

اگر بعد از دانلود افزونه ها و اضافه کردن آنها به اکسل، هنگام استفاده از توابع آنها با خطای NAME? یا خطای VALUE? مواجه شدید حتما کدهای افزونه رو طبق آموزش مربوط به افزونه ها به خود فایل اکسل منتقل کنید و با فرمت ماکرو ضبط کنید.


دانلود افزونه های فارسی، انگلیسی و روسی


منبع : support.office.com

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

7 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • تابعABHرا دانلودو نصب كردم فقط بار اول كار ميكند و پس از خارج شدن از اكسل وورود مجدد. دوباره كار نميكند چرا؟

  • سلام.

   هنگام استفاده از افزونه دقت کنید مسیر افزونه تغییر پیدا نکنه.اگر هم می خواهید این مشکل برای همیشه حل شود می توانید کدهای افزونه را به خود فایل اکسل منتقل کنید.برای اینکار می توانید مطلب مربوط به افزونه رو مطالعه کنید.

 • سلام من میخوام توی یه فاکتور فروش مبلغ کل رو به حروف بنویسم ولی وقتی به حروف نوشته میشه کلمه ریال وارد نمیشه و فرمولی هم که گفته شده برای من کار نمیکنه فرمولی که برای من کار میکنه اینه:=horofi(C20)

  • سلام.

   اینکه کلمه ریال نیست، به کدنویسی افزونه مربوط هست.شما می توانید با تابع CONCATENATE مقدار حروفی و عبارت “ریال” را به یکدیگر بچسبانید.

 • سلام
  میخواهم در یوزر فرم با استفاده از ماژول عدد را به حروف بصورت داینامیک تغییر دهم و در تکس باکس مشخصی قرارداده شود اگر نمونه ای ارایه دهید ممنون میشم

  • سلام. وقت بخیر.

   شما در یک سلول از شیت با تابع ABH، اعداد رو به حروف بنویسید.سپس در رویداد Change مربوط به TextBox کدی مانند زیر بنویسید :

   فرضیات:
   – عد به حروف در سلول A1 نوشته شده.
   – عدد در TextBox1 تایپ می شود.
   – عدد به حروف در TextBox2 نمایش داده خواهد.

   (“TextBox2.Text=Range(“A1

 • سلام برای فاکتور با برنامه VBa اکسل، در یوزر فرم مبلغ کل در تکس باکسی قرار میگیرد به نام (Jfinal_j) میخواهم در تکس باکس دیگر به صورت داینامیک به حروف نمایش داده شود که هر تغییر در فاکتور ایجاد شد این مبلغ تغییر کند لطفا راهنمایی فرمائید با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید