وبلاگ

جمع اعداد متنی در اکسل با ترفند تابع Evaluate

نحوه جمع اعداد متنی با تابع Evaluate در مهندسی عمران:

جمع اعداد متنی یکی از مهمترین عملیاتی می باشد که در برخی رشته ها و محاسبات فنی کاربرد زیادی دارد و اساسا مشکل در نحوه انجام عملیات روی اعدادی هست که بصورت متن وارد سلول می شود.مثلا وقتی می خواهید نتیجه 2+3 را در یک سلول نمایش دهید فرمول آنرا به شکل زیر وارد می کنید:

=3+2

اما برخی کاربران نیاز دارند تا بدون اینکه از علامت مساوی (=) در سلول استفاده کنند، با نوشتن 2+3 در سلول متنی حاصل آن در سلول دیگر نمایش داده شود یعنی یک عملیات جمع متنی اعداد صورت بگیرد..از جمله مهترین مزیت استفاده از این روش نمایش و نوع محاسبات انجام شده روی اعداد می باشد.برای مثال در رشته مهندسی عمران یک فرم محاسباتی وجود دارد به نام “لیستوفر” که در این فرم دو ستون وجود دارد که در یک ستون کاربر باید فرمول خود را بصورت متنی بنویسید و در ستون دوم نتیجه آن فرمول محاسبه و نمایش داده شود.

کاربرد جمع متنی اعداد در لیستوفر تحت اکسل
شکل شماره 1 – فرم لیستوفر تحت اکسل

اگر به ستون .NO دقت کنید، قرار است با نوشتن یک فرمول بصورت متنی نتیجه آن در ستون Total نمایش داده شود.اکثر کاربران اکسل برای این کار بصورت دستی نتیجه را محاسبه و در سلول مربوط به آن می نویسند.اما در این آموزش قصد داریم با تابع Evaluate و ابزار Name Manager ترفندی را در اکسل به شما آموزش دهیم تا این محاسبات بصورت اتوماتیک انجام شود.

مراحل انجام ایجاد تابع با EVALUATE در ابزار Name Manager :

 1. ابتدا کلید ترکیبی Ctrl+F3 را بزنید تا پنجره Name Manager باز شود.
 2. دکمه New را بزنید تا پنجره Edit Name ظاهر شود.
  در قسمت Name یک نامی را برای تابع خودتان انتخاب کنید.برای مثال من اسم این تابع را SS قرار می دهم.سپس در قسمت Refers to فرمول مقابل را بنویسید: (EVALUATE(‘pre cast’!$E4=
 3. اکنون OK را بزنید تا تمام پنجره ها بسته شود.
ایجاد تابع در Name Manager با Evaluate
برای جمع اعداد متنی
شکل شماره 2 – ایجاد تابع در Name Manager با Evaluate

اکنون برای جمع اعداد متنی در سلول F4 تابع SS= را بنویسید سپس در سلول های پایین درگ کنید.اکنون شما در ستون .NO هر فرمولی بنویسید تابع EVALUATE نتیجه آنرا بررسی و در سلول نشان می دهد.جالب است بدانید شما هر فرمولی که در ستون .NO بنویسید تابع EVALUATE آن محاسبات را حتی بدون داشتن علامت مساوی (=) برای شما جمع متنی را انجام می دهد.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

4 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام وقتی 2+2+3 در یک سلول وارد کنم نتیجه در سلول روبرو ظاهر بشه؟

  • سلام. وقت بخیر

   مثل مراحل گفته شده در شکل شماره2 با ابزار Name manager یک اسم ایجاد کنید و داخل فرمول Evaluate ، آدرس سلولی که اعدادش باید جمع شود را بنویسید.حالا کافیه اسمی که در شکل شماره2 تعریف کرده بودید را در یک سلول بعد از کاراکتر = بنویسید تا محاسبات انجام شود.

 • سلام. آیا امکان دارد کلمه ای را مثل کلمه “آب” در یک سلول بنویسم سپس در سلول مجاور مجموع جایگاه ععدی حروف تشکیل دهنده این کلمه در الفبا نپایش داده بشود؟ مثلا برای آب حاصل برابر ۳ خواهد شد

  • سلام. وقت بخیر.

   بله میشه.ابتدا باید در یک شیت مجزا شماره جایگاه تمام کلمات حروف فارسی رو مشخص کنید. سپس یا باید به تعداد حروف کلمات ستون کمکی ایجاد کنید و با تابع VLOOKUP یا MATCH جایگاه هارو بدست بیارید و در آخر جمع کنید یا از فرمول نویسی آرایه ای استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید