وبلاگ

ساعت در اکسل و روش های محاسبه کارکرد پرسنل

محاسبه ساعت در اکسل همیشه یکی از مباحثی بوده که چالش های زیادی را به همراه دارد.اکثر افراد در محاسبات ساعت مثل محاسبه کارکرد پرسنل، مدت زمان ورود و خروج افراد با مشکل بزرگی مواجه شده اند.دلیل این موضوع هم این هست که اکثر افراد با منطق محاسبات زمان در اکسل آشنا نیستند.

اگر دنبال یک نرم افزار برای ثبت ساعت ورود و خروج و محاسبه ساعت کارکرد پرسنل هستید، می توانید نرم افزار ثبت ورود و خروج پرسنل رو هم مشاهده کنید.

همچنین می توانید آموزش ویدئویی محاسبه ساعت کارکرد پرسنل در اکسل رو هم مشاهده کنید.

منطق جمع و تفریق ساعت در اکسل:

همانطور که می دانید ما برای وارد کردن ساعت در سلول اکسل به اینصورت مثلا می نویسیم 13:20. اما اولین و مهمترین نکته ای باید در مورد ساعت گفت این هست که اکسل اصلا همچین مقداری را نمی شناسد و برای او معنی ندارد.درواقع اکسل برای محاسبات زمان و جمع و تفریق ساعت از معادل عددی ساعت ها استفاده می کند.

 

اکسل ساعت را چگونه محاسبه می کند…؟

اکسل برای هرساعت از شبانه روز یک عدد معادل برای آن تعریف کرده است که این اعداد بین 0 و 1 می باشد.یعنی هر ساعت از شبانه روز یک عدد معادلی بین 0 و 1 دارد.که در اینجا عدد 0 معرف ساعت 00:00 بامداد یعنی شروع یک روز و عدد 1 هم باز معرف 00:00 شب یا همان پایان روز می باشد.پس عدد 1 یعنی یک روز کامل.

ما گفتیم عدد 1 معرف یک روز کامل یا همان 24 ساعت می باشد.حال اگر ما روز را نصف کنیم عدد 0.5 بدست می آید حال اگر ساعت را هم نصف کنیم عدد 12:00 بدست می آید.این بدین معناست که هر 0.5 معرف 12 ساعت می باشد.یا عدد 1 را به چهار قسمت تقسیم می کنیم که عدد 0.25 بدست می آید حال ساعت 24:00 را هم به چهار قسمت تقسیم می کنیم که مقدار 06:00 می آید.این بدین معناست که هر 0.25 معادل 6 ساعت است و هر 0.125 معادل 3 ساعت.

پس ما براحتی می توانیم با علم بر این منطق، براحتی محاسبات خود را انجام دهیم.

فرمت ساعت در اکسل
شکل شماره 1 – معادل عددی ساعت در اکسل

در دیاگرام فوق برای نمونه ما روز را 3 ساعت – 3 ساعت جدا کرده و معادل عددی آن را هم روبروی آن نوشتیم.

نکته: برای اینکه بدانید هر عدد بین 0 و 1 معادل چه ساعتی هست می توانید فرمت سلول را به Time تغییر داده و بعد عددی بین 0 و 1 وارد کنید خود اکسل فرمت ساعتی آن را نشان می دهد.عکس این موضوع نیز صدق می کند.

 

نحوه محاسبه ساعت در اکسل:

محاسبات بر روی ساعت همانند عملیات بر روی یک عدد عادی هست.چون ما گفتیم هر ساعت یک معادل عددی دارد که اکسل براساس آنها محاسبات خود را انجام می دهد.برای جمع و یا تفریق ساعت در اکسل کافیست ابتدا زمان را با فرمت ساعت “h:mm” برای مثال به شکل 12:30 وارد سلول کنیم و بعد مثل یک عدد عادی از هم کم یا زیاد کنیم.به مثال زیر توجه کنید:

محاسبه ساعت در اکسل
شکل شماره 2 – محاسبه ساعت کارکرد پرسنل با فرمت ساعت

نکته: اگر می خواهید اعداد با فرمت ساعت نشان داده شود حتما از تب Home  و گروه Number فرمت سلول ها را روی Time تنظیم کنید.

آیا می دانید اگر ما فرمت محدوده بالا رو به Number تبدیل کنیم چه اتفاقی می افتد…؟

درست حدث زدید.معادل عددی ساعت ها نمایش داده می شود. به شکل زیر توجه کنید:

محاسبه ساعت کارکرد پرسنل با فرمت ساعت
شکل شماره 3 – محاسبه ساعت کارکرد پرسنل بصورت عددی

نکته مهم:

فرمت ساعت به شکل “h:mm” فقط یک حالت نمایشی دارد و جنبه محاسباتی ندارد.با تنظیم Format Cells می توان اعداد را به قالب های مختلف حتی تاریخ نشان داد.

اکنون که با منطق ساعت و نحوه جمع و تفریق ساعت آشنا شدید، می توانید برای ادامه این آموزش مطلب مربوط به محاسبه ساعت اضافه کاری و مبلغ اضافه کاری را مطالعه کنید.


مشاهده آموزش ویدئویی ساعت در اکسل + محاسبه ساعت کارکرد پرسنل

جلسه اول:

[aparat id=”8BGHW”]

جلسه دوم:

[aparat id=”i8KZr”]


منبع: support.office.com

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

73 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام دوست عزیز خسته نباشید
  اینایی ک گفتین درست دست شما درد نکنه اگ بخوام ورودخروج یک نفرو ثبت کنم قبل از ساعت دوازده شب اومده تا صبح که شیفتش تموم شده مثلن 22:56 دقیقه تا 12:00 شب و از دوازده شب تا هفت صبح برای این داخل سلولی که جمع کارکردو حساب کنم چیکار باید بکنم باید چجوری جمع و تفریق کنم ؟ چجوری از ساعت ده و پنجاه و شیش تا دوازده حساب کنم و از دوازده تا هفت صب ؟ منظورم اینه همه اینا داخل یک سلول حساب بشه

  • سلام.
   فرض کنيد سلول A1 ساعت ورود و سلول B1 ساعت خروج باشد.از فرمول زير براي محاسبه ساعت کارکرد استفاده کنيد سپس فرمت سلولي که فرمول را داخل آن نوشتيد را روي Time قرار دهيد.

   نکته: کوتیشن های قبل و بعد علامت کوچکتر در فرمول را پاک کنید.چون فرمول بهمریخته نشون میداد مجبورم شدم کوتیشن اضافه کنم.

   (IF(A1′<'B1,B1-A1,(1-A1)+B1=

 • مرسی درست شد . مهندس جان ی سوال دیگه هم داشتم
  اگه بخوام جمع این ساعت کار کردم بگیرم باید چجوری فرمول رو بنویسم من دوتا ستون کارکرد دارم ستون E و H
  مثلن از E4 تا E34 به علاوه H4 تا H34
  بخوام جمع کنم باید چجوری فرمول رو بنویسیم من اینجوری نوشتم ولی نشناخت فرمول رو
  =(E4:E34)+(H4:H34)

 • من برای محاسبه ساعات اضافه کار پرسنل ی فی ثابت دارم میخوام وقتی عدد اضافه کار پرسنل ثبت میکتم بر اساس فرمولی که دادم محسابات انجام بشه اما محاسبات اشتباه انجام میشه

 • به عنوان مثال هر ساعت اضافه کار 9600 تومان میباشد و کارکرد شخصی 59:50 ساعت میباشد ، من برای محسبه زدم فی ضربدر کارکرد شخص اما محاسبه درست انجام نمیشه لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم

  • سلام.

   ابتدا ساعت کارکرد رو در 24 ضرب کنید.
   مثلا:

   9600*(24*سلول ساعت کارکرد)

 • با سلام فمهندس جان من توی یه شرکتی کار میکنم که ساعت ورود 8 وساعت خروج 17 هستش و اگه کسی زودتر از 8 بیاد و قبل از 17 هم خروج داشته باشه اون مقدار قبل از ساعت 8 اضافه کار وقبل از ساعت 17 رو کسری کار باید محاسبه کنیم،و برعکس اگه بعد از 8 بیاد و بعداز 17 هم خروج داشته باشه بابت صبح کسری کار و بابت عصر اضافه کار در همان روز باید محاسبه شود ، میشه راهنماییم کنین چه کنم ؟

  .

  • با سلام.

   با استفاده از یک IF براحتی قابل محاسبه می باشد.

   شما باید دو ستون به نام های “اضافه کاری” و “کسری کار” داشته باشید سپس ساعت شروع به کار و ساعت پایان کار را در یک سلول جداگانه ثبت کنید.در قسمت کسری کاری فرمول زیر را به شکل زیر بنویسید:

   (0,ساعت حضور-ساعت شروع به کار,ساعت شروع به کار>ساعت حضور)IF=

   درمورد اضافه کاری هم به شکل زیر می توانید بنویسید:

   (0,ساعت پایان کار قانونی-ساعت خروج,ساعت پایان کار قانونی<ساعت خروج)IF=

   • سلام مهندس شرکت ما ساعت کاری 9 تا 5 عصر هست به صورتی که اگر کسی دیرتر از 9 بیاد تاخیر و پس از 5 عصر میشه اضافه کاری . من ساعت ورود و خروج و ساعات کاری را محاسبه میکنم اما نمیتونم برای تاخیر و اضافه کاری فرمول و ستونی جداگانه تعریف کنم میشه راهنمایی کنید ممنون .

 • سلام خسته نباشید. یه سوال داشتم.
  چطوری میشه یه مدت زمانی رو توی اکسل وارد کرد؟
  قصد دارم یه سری رکورد های زمانی رو به شکل جدول در بیارم امکانش هست راهنماییم کنید؟

  • سلام.

   دقیق منظورتون رو مطرح نکردید.

   اما اگر میخواهید زمان انجام یکسری عملیات رو داخل یک شیت ذخیره کنید باید از VBA استفاده بشه.

   • من یه سری رکورد زمانی دارم که مثلاً یه فعالیت خاصی چقدر زمان برده. میخوام این زمان ها رو در قالب یه نمودار در بیارم. موضوغ اینه که میخوام مدت زمانی که یه چیزی به طول انجامیده رو ثبت کنم نه ساعتش که از کی شروع شده و تا کی ادامه داشته

 • ورزشی. داده ها به اینصورت هستن که در چه تاریخی چند کیلومتر در چند دقیقه طی شده

  • ساده ترین راحش این هست که با کد مثلا Range(“A1”)=Time زمان شروع رو در یک سلول ذخیره کنید.زمانی هم که میخواهید زمان متوقف شود در سلول B1 با کد Range(“B1”)=Time اتمام زمان رو بنویسید.حالا تو سلول C1 با تفریق مقدار این دوسلول مدت زمان انجام عملیات بدست میاد.

 • سلام
  میخواستم ببینم اگه فردی ساعت ورودش به شرکت 22:00 شنبه 96/08/21 باشد و ساعت خروجش از شرکت ساعت 22:00 دوشنبه 96/08/23 باشد مدت حضورش در شرکت چند ساعت خواهد بود؟

  • سلام. وقت بخیر…

   اگر مدت حضور یک شخص در محل کار بیش از 24 ساعت باشد، ابتدا باید اختلاف تاریخ ورود و خروج پرسنل محاسبه شود.سپس اختلاف ساعت روز جاری را با تعداد روزها (به ساعت) جمع کنید.

   مثلا:
   22:00-24:00 که میشه تعداد ساعت روز ورود = A
   24:00-22:00 که میشه تعداد ساعت روز خروج = B
   تعداد ساعت برای یک روز = D

   1-(۹۶/۰۸/۲۱ – ۹۶/۰۸/۲۳) که میشه اختلاف روز بین ورود و خروج = C

   (T = A + B + (C*D

 • سلام
  میخوام مدت زمان چنتا کلیپ رو وارد کنم و مجموع تمامشون رو داشته باشم
  مثلا کلیپ اول 19 دقیقه و 28 ثانیه ،، کلیپ دوم 29 دقیقه و 12 ثانیه و …..
  میشه لطفا راهنمایی کنین ؟
  ممنونم

  • سلام. وقت بخیر…

   ابتدا باید فرمت اعداد باید بصورت ساعت وارد کنید.مثلا به شکل 00:19:28 .بعد در سلولی که میخوای ساعت جمع بشه با تابع SUM ساعت هارو مثل اعداد محمولی جمع بزن.بعد سلولی که داخلش فرمول جمع رو نوشتی رو انتخاب و کلیک Ctrl+1 رو بزنید تا پنجره Fornat Cells ظاهر شود.از لیست سمت چپ گزینه Custom رو بزن.حالا در سمت چپ داخل کادر Type فرمت [h]:mm:ss رو بنویس و OK رو بزنید.

   تو کد بالا اول [h] رو بنویس بعد mm و بعدش ss رو

 • سلام وقتتون بخیر
  خواستم ساعت ورود و خروج خودم را در اکسل وارد کنم اما جمع رو در آخر به نحو دیگری برایم نمایش داده میشود
  مثلا جمع ساعت ورود: 7:30 و خروج ۱۶:۳۰ را باید ۹ ساعت نشان دهد اما در صورتی که 24 ساعت نشان میدهد

  • سلام. وقت بخیر…

   نباید مشکلی در محاسبه ساعت ورود و خروج باشه و باید درست محاسبه کنید.فرمت سلول رو چک کنید روی ساعت باشه.

 • سلام برای محاسبه حقوق ساعت ضربدر مبنای پایه حقوق به مشکل برخورد میشه کمکم کنین؟؟

 • سلام. می خواستم ساعت اضافه کاری که بالای 24 ساعت میشه را به عدد تبدیل کنم مثلا 36:30 تبدیل بشه 36.5 . برای محاسبه حقوق. ممنونم

 • سلام اگر بخواهم یک عدد به ساعت اضافه کنم از چه فرمولی باید استفاده کنم
  مثلا به ساعت 6:35 دقیقه عدد 5 اضافه شود و نتیجه 11:35 شود
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام… وقت بخیر

   اگر فرمت هردو عدد رو بصورت ساعت وارد کنید بصورت معمولی می تونید جمع کنید. مثلا به شکل زیر :

   6:35+5:00=

 • سلام
  وقتتون بخیر
  برای آموزش اکسل به صورت حرفه ای شما چه روشی توصیه میکنید؟
  مجازی میشه؟

 • سلام، وقت بخیر، می خواهم روی یک تاریخ که فرمت Date داره عددی را بهش اضافه کنم و سپس به صورت تاریخ با فرمت Date نشان بده، لطفا راهنمایی کنید.
  سپاس

  • سلام.

   در پست اختلاف دو تاریخ شمسی در اکسل شما می توانید با تابع s2m ابتدا تاریخ شمسی را به میلادی تبدیل کرده و با عدد موردنظر جمع کرده سپس به تابع m2s دوباره به تاریخ شمسی برگردونید که نتیجه بصورت تاریخ خواهد بود.
   برای مثال:
   m2s(s2m(B4)+10)=

   که در فرمول بالا B4 سلولی هست که تاریخ شمسی داخل آن قرار دارد.

 • سلام خسته نباشید.ساعت قانونی شرکت 8 ساعت(اگر نهار خونه بخوریم ساعت کاری 6ساعت و نیم در نظر گرفته میشه)-اضافه کاری ساعتی 7500 تومان-کار شرکت ما در سال دو فصلش ساعت کار مشخصی نداره و الباقی ساعت 7:30صبح تا 15:30 .ولی در فصل کار ساعت مشخصی نداره و اگر به طور مثال ساعت 11 صبح بار بیاد و تا 4صبح فرداش زمان ببره 8ساعت اول طبق حقوق ماهانه و الباقی اضافه کاری حساب میشه من میخوام اینها رو به صورت فرمول دربیارم.مثلا یه قسمت ساعت ورود و یه قسمت خروج و یه قسمت کارکرد روزانه و یه قسمت غیبت و یه قسمت اضافه کاری و یه قسمت کارکرد خالص و قسمت اخر مبلغ کارد همان روز. مثلا میخوام اگر جمع ورود و خروج از 8ساعت کمتر بود واسم غیبت رو محاسبه کنه در غیر ین صورت 0باشه و برای اضافه کاری هم همیطور محاسبه کنه.ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • سلام خسته نباشید
  من میخاستم ساعت کاری رو زمانیکه مثلا ساعت ۲۲ ورود باشه تا ساعت ۲۱ روز بعد چطور میشه حساب کرد ‌. ممنون میشم راهنمایی کنید

 • با سلام و وقت بخیر
  ببخشید چطور میتونیم یک زمان رو تقسیم کنیم؟مثلا 2:30 تقسیم بر 4
  ممنونم

  • سلام.

   فرض کنید ساعت 2:30 در سلول A1 قرار دارد.در یک سلول دیگر مانند B1 بنویسید :

   A1/4=

   سپس فرمت سلول B1 رو روی Time تنظیم کنید.

 • با سلام خدمت مهندس عزیز و تشکر از راهنمایی های ارزنده. اگر در یک ستون ساعت و در ستون دیگری دقیقه داشته باشم، چگونه میتونم این ساعت و دقیقه ها رو در یک ستون سوم به فرمت دقیقه:ساعت به اکسل بفهمونم. ممنون از راهنمایی

  • سلام. وقت بخیر

   مثل اعداد معمولی باهم جمع کنید.فرمت سلول هم روی General یا Time باشه.

 • ممنون از پاسخ. ولی منظورم این بود که فرض کنید جدولی داریم با ۲ ستون. در ستون اول مثلا عددی داریم مانند ۲۵ به عنوان دقیقه. در ستون دوم عددی داریم مانند ۵ به عنوان ساعت. با چه دستوری میتوان در سلول سومی ساعت ۵:۲۵ ثبت بشه. با تشکر

 • سلام
  چطور میشه زمانیکه 2تاریخ و 2ساعت داریم مدت زمانش را حساب کنیم
  مثلا ساعت و تاریخ امروز را از ساعت و تاریخ فردا کم کنیم و اگر هم در همان روز بود اختلاف زمانش را حساب کنه؟

  • سلام. وقت بخیر

   تاریخ شما میلادی هست یا شمسی…؟

   تاریخ و ساعت در یک سلول هستند یا در سلول جداگانه…؟

 • سلام مهندس عزیز
  عمر با عزت و سلامت شما را طولانی از خداوند مسئلت می کنم
  خیلی استفاده کردم.

 • چطور میتونم درمحاسبه کارکرد عادی پرسنل و اضافه کاری یک ساعت ناهاری رو از کارکرد کم کنم یعنی ساعت کاری تا 17 باشه و پنجشنبه ها ساعت موظفی 4 ساعت باشه و الباقی پنج شنبه ها اضافه کاری محسوب بشه

   • من آموزش مربوط به اضافه کاری در اکسل رو خوندم ولی وقتی میخوام 5 شنبه بعداز ظهر رو به عنوان اضافه کاری در فرمول اضافه کنم خطا میده.ممنون میشم راهنمایی کنید

    • سلام.وقت بخیر

     بهتره شما ساعات کار موظفی رو در یک شیت مجزا وارد کنید و شرط فرمول رو به اونجا ارجاع بدین.

 • درود بر شما
  سوالی که دارم اینه من باید میزان تولید 3تا محصول رو بدست بیارم با ساعت تولید مختل و سود هر واحد تولید که یکسری شرط هم دارم مثل اینکه محصول اول کمتر از 20 و بیشتر از 200 تولید نشه
  محصول مختلف در چهار دپارتمان تولیدیک کارگاه فراوری میشوند. زمان مورد نیاز، سود هر محصول و ظرفیت هر
  دپارتمان مشخص شدهاند. میزان تولید را به گونهای برنامهریزی کنید که سودکلی تولید این محصولات حداکثر شود.

 • سلام مهندس جان…من تو یه شرکتی کارمیکنم ساعت کاری از ساعت ۷صبح تا۵عصرهست راننده ها ازاین ساعات شروع به بارریختن میکنند میخام مثلا وقتی بار ساعت ۷:۳۰ریخت وباربعدیش ۷:۴۴ریخت فاصله زمانیش ۱۴دقیقه هست میخام اون ساعتایی که کمتراز۱۵ دقیقه میریزن پررنگ نشون بده وفرمولش چیه

 • باسلام من میخام از تاریخ 4/20/20 تا22/5/20
  به میلادی
  توی اکسل بنویسم و هر روز رو در این بازه 1ساعت 1ساعت تقسیم کنم تا 24ساعت و بعد دیتاشو وارد کنم
  4/20/20 00:00
  4/20/20 1:00
  و…
  به این فرم

 • سلام و وقت بخیر من بخوام یه تایم رو تقسیم بر یه تایم دیگه بکنم ک جوابش فرمت زمان باشه چیکار کنم؟مثلا 40.08 یعنی 40 ساعت و0.08 دقیقه رو تقسیم بر 8.48 یعنی 8 ساعت و48 دقیقه

 • سلام
  من یک سری ساعت کاری دارم برای سال های مختلف در یک فایل که حاوی اطلاعات دیگه ایی هم هست، ولی الان می خوام مجموع ساعت های هر سال رو داشته باشم. موضوع اینکه از هر سال تعداد مختلفی در یک ستون هست و من جمع رو می خوام.
  ستون A ستون B
  1 1386 25:42
  2 1387 25:55
  3 1388 54:17
  4 1386 12:52
  5 1388 245:45
  6 1390 2:00
  7 1386 2:40
  حالا راهنمایی می خوام. فقط توجه کنید که به ترکیب فایل نمیشه دست زد، یعنی سورت کردن و فیلتر کردن و موارد دیگه شبیه این کاربرد نداره، باید از فرمول یا کدی استفاده کنم که بدون تغییر در فایل اصلی به جواب دلخواه برسم.

 • سلام وقت بخیر لطفاً یک فرمول میخواستم برای فرمت سل که وقتی عدد 2345 وارد میکنم خودش تبدیل به ساعت 23:45 بشه ممنونم

  • سلام.وقت بخیر

   فرمت سلول با محتویات سلول کار نداره و فقط نمایش اون رو تغییر میده.

   یعنی وقتی شما ۲۳۴۵ بزنید یک عدد غیرمنطقی تولید خواهد شد.

 • به نام خدا
  سلام مهندس. وقت شما به خیر. قبل از هر چیز از این که همنوعانتون رو در انجام امورشون یاری می کنید تشکر می کنم و شما رو مورد تحسین قرار می دم. راهتون در این زمینه پایدار.
  یه سوال دارم. ما توی شرکتمون در طول یک ماه مجموع ساعات مرخصی پرسنل رو محاسبه می کنیم. مثلا یک نفر در طول یک ماه 23 ساعت و 30 دقیقه مرخصی ساعتی داشته. بعد به ازای هر 7 ساعت و بیست دقیقه براش 1 روز مرخصی روزانه در نظر می گیریم. یعنی فرد مورد نظر، 3 روز و 1 ساعت و 30 دقیقه از مرخصی استفاده کرده. مجموع ساعات مرخصی رو توی یه سلول با فرمت custom و hh]:mm:ss] ذخیره کردم. برای شخصی که مثال زدم توی سلول مورد نظر 23:30:00 رو دارم که می خوام طبق توضیحاتی که دادم به من بگه شخص 3 روز و 1 ساعت و 30 دقیقه مرخصی داشته.
  ممنونم

 • سلام
  بنده در اکسل برای جمع ساعت ها از sumif استفاده میکنم و متأسفانه امروز وقتی اینکار رو انجام دادم داخل سلول بجای مجموع زمان خوده فرمول را جایگذاری کرد. مشکل چیه؟

  • سلام. وقت بخیر.

   یا فرمت سلول روی TEXT تنظیم شده و یا اینکه از تب Formulas گزینه Show Formulas رو فعال کردید.

دیدگاهتان را بنویسید