وبلاگ

تابع IF در اکسل و فرمول نویسی بدهکار و بستانکار دفتر معین

آموزش تابع IF

تابع IF یکی از پرکاربردترین و کلیدی ترین تابع شرطی اکسل هست که تقریبا تمام کسانی که با اکسل سروکار دارد از این تابع مهم استفاده می کند.این تابع در دسته توابع شرطی قرار می گیرد و برای بدست آوردن مقادیر با یک شرط تعریف شده هست.در این مطلب قصد داریم تا این تابع رو بصورت کاربردی و با فرمول نویسی دفتر معین برای تشخیص وضعیت بدهکار و بستانکار مشتری آموزش دهیم.

آرگومان های تابع :

 • logical_test : مقداری که این تابع میگیره از نوع logical (منطقی) می باشد.در این آرگومان شما شرطی که قرار است از طرف تابع بررسی شود را می نویسید.نتیجه این آرگومان یکی از دو مقدار منطقی  true یا  false خواهد بود.یعنی هر شرطی که شما در این آرگومان بنویسید نتیجه نهایی آن یکی از مقادیر بالا خواهد که تعیین کننده آرگومانهای زیر می باشد.
 • [value_if_true] : اگر نتیجه نهایی آرگومان logical_test برابر true باشد،تابع if میاد و هر مقداری که داخل این آرگومان نوشته شده رو محاسبه میکنه و به عنوان نتیجه نهایی، در سلول نشون میده.
 • [value_if_false] :اگر نتیجه نهایی آرگومان logical_test برابر false باشد،تابع if میاد و هر مقداری که داخل این آرگومان نوشته شده رو محاسبه میکنه و به عنوان نتیجه نهایی، در سلول نشون میده.

ساختار کلی تابع :

IF(logical_test,[value_if_true],[value_if_false])

به مثال زیر توجه کنید(اعداد قرمز رنگ معرف اعداد منفی هستند):

آموزش تابع if
آموزش تابع if

فرض کنید یک فرم دفتر معین تحت اکسل درست کردیم و حالا قصد داریم با این تابع ستون تشخیص را بصورت بدهکاری و بستانکاری فرمول نویسی کنیم یعنی با این تابع کاری کنیم که در ستون تشخیص هرجا مقدار مبلغ منفی بود عبارت بدهکار و هرکجا مبلغ مثبت بود عبارت بستانکار را بنویسید.برای این کار ابتدا سلول K4 رو انتخاب کنید و فرمول زیر رو بنویسید:

=IF(J4<0,“بدهکار”,“”)

نکته:
برای تعریف یک مقدار به عنوان رشته (متن) آن را داخل دابل کوتیشن ” ” قرار می دهند.وقتی داخل “” مقداری نوشته نشود یعنی خالی نشان دهد.

اما فرمول بالا دقیقا داره چیکار میکنه.تابع IF ابتدا میاد مقدار logical_test که در این تابع همون j3<0 هست رو بررسی میکنه.یعنی میاد اول بررسی میکنه که آیا مقدار سلول j3 کوچکتر از 0 هست یا نه.چون شرط برقرار هست (یعنی 1.250.000 کوچکتر از 0 هست) پس مقدار true به عنوان مقدار نهایی logical_test بدست میاد.اکنون میره آرگومان [value_if_true] و داخل این آرگومان هرچی هست رو محاسبه و نشون میده که چون اینجا یک مقدار ثابت “بدهکار” هست،به عنوان نتیجه نهایی تابع در سلول نشون میده.

به شکل زیر توجه کنید:

حال این تابع را به سلول های پایینی درگ کنید.

نتیجه بعد از درگ کردن :

آموزش تابع if
آموزش تابع if

اگر دقت کنید در سلولی مانند K5 زمانی که مبلغ مانده بیشتر از 0 باشد آرگومان logical_test مقدار false میگیرد.زیرا مبلغ 8.000.000 کوچکتر از 0 نیست و چون شرط برقرار نیست پس نتیجه false  خواهد بود.پس تابع IF میره و مقدار آرگومان [value_if_false] را که همان عبارت “” هست رو نشون میده.تفسیر این قسمت اینگونه می شود : “اگر مقدار مبلغ مانده کوچکتر از 0 نبود هیچ چیزی نشان نده.”اما هنوز تابع ناقص هست.تابع باید زمانی که مبلغ کوچکتر از 0 بود عبارت “بدهکار” و اگر بزرگتر از 0 بود عبارت “بستانکار” را بنویسید.برای این کار در قسمت دوم آرگومان بجای اینکه بنویسیم چیزی نشان نده ، فرمول رو به شکل زیر می نویسیم:

=IF(J3<0,”بدهکار”,”بستانکار“)

فرمول نویسی معین

اما هنوز تابع یک مشکل دیگه ای هم داره.زمانی که مبلغ مانده برابر صفر می شود عبارت بستانکار را ثبت میکنه.برای رفع این مشکل باید یک تابع IF دوم که اصطلاحا به این روش if تو در تو هم می گویند، استفاده شود به شکل زیر:

=IF(J3<0,“بدهکار”,IF(J3=0,”بستانکار”,”بی حساب”))

تفسیر تابع : اگر مقدار سلول J3 کوچکتر از 0 بود عبارت بدهکار را نشان بده درغیر اینصورت اگر مقدار سلول J3 برابر 0 بود عبارت بی حساب و اگر برابر 0 نبود عبارت بستانکار را نشان بده

بدهکار و بستانکار دفتر معین
بدهکار و بستانکار دفتر معین

منابع:

support.office.com

exceljet.net

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

12 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • با سلام و خسته نباشید؛
  سوال. در دو سلول تاریخ نوشتم در سلول دیگر می خواستم تعریف کنم اگر اختلاف بین این دو تاریخ مثلا بزرگتر مساوی 4 روز شد نتیجه OK باشد در غیر اینصورت نتیجه به صورت under test باشد.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • سلام .
  وقت بخیر
  سوالی داشتم راجبه آموزش تشخیص بدهکار و بستانکار
  چطوری مانده رو بدست بیاریم منظورم اینکه برای درج اتومات مانده هم فرمولی هست ؟

  • سلام…وقت بخیر

   بله.شما می توانید با کم کردن جمع بستانکاری از جمع بدهکاری و تکنیک استفاده از آدرس دهی مطلق و نسبی، مانده مبلغ رو بدست بیارید.

   ویدئویی که ابتدای مطلب گذاشته شده رو مشاهده کنید کامل توضیح داده شده است.

 • سلام
  چطور میتونیم تو اکسل مثل صورت حساب بانک واریز و برداشت بزنیم و مانده گیری کنیم ؟

  • سلام. وقت بخیر.

   مثل همین آموزش یک جدول بدهکاری و بستانکاری درست کنید و اعداد رو در ستون های جدول وارد کنید.
   روش مانده گیری هم جمع ستون بستانکاری تا اون ردیف رو از جمع ستون بدهکاری تا اون ردیف رو محاسبه می کنید.

 • سلام من میخوام یه ستون ورودی و خروجی رواز هم کم کنم و در ردیف پایین کالا که میاد به باقیمانده من اضافه شه و اگر خروج میخوره از باقیمانده من کم بشه ؟

  • سلام. وقت بخیر

   شما میتونید با تابع SUMIF یا تابع SUMIFS میزان ورود و خروج هر کالا تا اون ردیف رو بدست بیاری و از هم کم کنید تا موجودی اون کالا تا همون ردیف رو محاسبه کنه.

 • سلام وقت بخیر من میخوام در اکسل اعدادی که در ستون بدهکار و بستانکار مساوی هستند را تطبیق دهم چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید